- Ennek a témakörnek tartalma 1 résztvevő és 0 hozzászólás.
-
Témakör
-
Medvehagyma és szép kilátás – Könnyed túrák a Rezi várhoz
Az Országos Kéktúra útvonala ugyan nem halad át a Rezi váron, mégsem javaslom, hogy kihagyjuk ezt a látnivalót. Nem annyira a Rezi vár csodálatosan omladozó és meglehetősen hiányos falai miatt. Leginkább a kilátás – ha Zeusz is úgy akarja – az, ami miatt érdemes megmászni ezt a kis kaptatót.
A Keszthelyi hegység sokféle lehetőséget kínál a balatoni nyaralásban vagy a hévízi lubickolásban elpuhult izmaink megmozgatására. Ráadásul nem csak nyáron, de a többi évszakban is találunk valami különleges élményt, hogy újra és újra felkeressük e régiót. A tavaszi ébredő, medvehagyma illattal elárasztott erdő olyan élmény, amire mindenki szívesen emlékszik vissza. Ősszel a finom, érett szeder csábít, míg télen a havas erdő kápráztatja el a túrázót.
A Keszthelyi hegység északi felén, Rezi község mellett, a tengerszint felett kb. 400 m magasságban, egy kiugró szikla ormán épült a Rezi vár. Mára csak a kőfalak egy része maradt, de a kilátás nagyon impozáns, észak felé Vindornyaszőlőstől Várvölgyig be lehet látni a tájat. Fel lehet fedezni innen a Tátikavár romjait és a Zalaszántói Sztupa kupoláját is. Megesett, hogy órákat töltöttünk a rom előtti sziklákon bámészkodással, távcsövezéssel. A várrom melletti dombon aránylag nagy, fákkal teleszórt rét található, ahol tűzrakó helyek, padok és asztalok is várják a fáradt vándort. A cél tehát adott, a megvalósításhoz pedig több út is kínálkozik.A kéktúra mentén
A bátrabbak Keszthelyről vagy Hévízről, a profik esetleg Sümegről (a Himalája expedíció tagjai legalább Kőszegről) startolhatnak, és a Kéktúra útvonalának kis módosításával juthatnak el Rezi várához. Ugyanakkor a kényelmesebbek a vár közelében az autóból kiszállva, nagyot nyújtózva kaptatnak felfelé a hegynek. Mindegy melyik utat választjuk, de tegyük a saját fizikumunk kellő ismeretének biztos tudatában.
Az Országos Kéktúra útvonal eleve garantálja az érdekes helyeket és látnivalókat. Akinek azonban sikerült felkelteni az érdeklődését és rászánja a kis kerülőt, három lehetőséget is tudok javasolni a rom megközelítésére. A legtöbben Rezi községen keresztül autókáznak fel (földúton) egészen a vár aljában található elágazásig, ahonnét alig több mint egy kilométer után már meg is pillanthatjuk a szebb időket is látott erődítményt. Ez persze legfeljebb autós túrázásnak felel meg, és a legtöbben csalódottan térnek vissza járművükhöz, hogy ennyi hűhó egy rom miatt, ahol még fagyit sem lehetett venni…
Aki több mozgásra vágyik, az hagyja az autót (vagy a buszt) Reziben (itt lehet fagyit is venni) és gyalog induljon a valamivel kevesebb, mint öt kilométeres távnak (Reziből K felé, kék ∟ jelzés). A túra első negyede gabonatáblák között vezet, majd beérünk az erdőbe ahol kicsit érdekesebb és meredekebb lesz a terep. Ekkor már érdemes lassítani és körbenézni, hiszen a Keszthelyi hegység sok különlegességgel és ritkasággal várja az odalátogatót. A várromig tartó úton a szintemelkedés kb. 130 m, ami – akár gyerekekkel együtt is – könnyen bejárható túrát ígér.A szedresen át
A célunk eléréséhez másik két túraút is kínálkozik. Az egyik – szintén szűk öt kilométer felfelé – Zalaszántó előtt (Rezi felől), az országútról kelet felé indul és a táv felében a régi, ma már többé-kevésbé elfeledett laktanyához vezető kövesúton megy. Szerencsére az erdőben. A jelzés (kék ∟) ezután élesen délre fordul és egyre meredekebb lesz. Ne adjuk fel könnyen, főleg ha augusztus végén, szeptemberben járunk ezen az úton, mert a cél előtt finom csemege vár ránk. Ekkor érik ugyanis a szeder, ami itt igen nagy mennyiségben található. Érdemes erre külön időt szánni, illetve még többet, ha valakinek az ízlelő bimbóin kívül mást is megmozgat a friss gyümölcs. Ha sikerül jól teleennünk magunkat, örömmel tölthet el az a tény, hogy az út nagy része már mögöttünk van. Innen még kb. 1,5 km-es könnyed séta, és már gyönyörködhetünk is a kilátásban.Térdig a hagymában
A három út közül a végire hagytam a kedvencem. Ez a Zalaszántót Várvölggyel összekötő útról indul, a hegy észak-keleti felén (kék ∟, majd sárga – jelzéseken), és elsősorban májusi túrázás alkalmával érhetjük meg miért is szeretem. No, nem azért meg ez a legrövidebb. A medvehagyma miatt. Ezen a részen májusban virágzik, és ilyenkor szőnyegszerűen takarja be az erdő alját. Páratlan vizuális és szaglószervi élmény, amely végig kísér egészen a csúcsig. Persze más növényi és állati ritkaságokkal is találkozhatunk errefelé így erősen javaslom, hogy a fényképezőgépet vagy videokamerát senki ne hagyja otthon!Személy szerint már mindegyik utat többször is megjártam és bizton állítom, hogy a Rezi vár meghódítása nem kíván igazi sziklamászó vagy egyéb komoly testgyakorlatot. Az utat megtehetjük akár egyedül, akár családosan vagy barátokkal, a Meleg-hegyet könnyedén megmászva megismerhetjük a Rezi vár romjait, a Keszthelyi hegység egy részét, hazánk apró természeti csodáját, amely ezután feledhetetlen élményként él bennünk tovább.
A Rezi várról
GPS koordináták: É.Sz. 46° 51′ 58″, K.H. 17° 14′ 28″
A Rezi vár 1292-1307 között épült, majd 1589-től lakatlan. Jelenleg romnak tekinthetjük, de a főfalak és néhány egyéb fal többé-kevésbé épen maradt, illetve fel lett újítva. Fennállása során sokszor cserélt gazdát és sokszor ostromolták, de soha nem bírt stratégiailag fontos szereppel. Egy 1592-es oklevél már romként említi. 1741-ben Festetics Kristóf vásárolta meg, majd a második világháború után, 1945-ben államosították. 2000-ben kezdődtek meg a régészeti feltárások és a helyreállítások.